در صنعت چوب، چوب های گوناگونی وجود دارد مثل چوب گردو، راش، بلوط، چنار و … که در صنایع مختلف وابسته به چوب کاربرد دارند. یکی از بهترین نوع چوب که در صنعت الوازم چوبی بسیار پرکاربرد است، چوب درخت راش است. این چوب از درختی به نام راش، که در مناطق مرطوب و کوهستانی رشد می کند تهیه می کنند. نام علمی درخت راش fago به معنی خوراکی است، دادن این نام به این درخت به خاطر وجود دانه های خوراکی درخت راش است. درخت راش دارای 650 گونه است که سه گونه مهم این خانواده به نام های fagus ، quercus و costanea در ایران رشد می کنند. درخت راش با وزن حدودا 650 کیلو گرم بر متر مربع از گونه درختان برگ پهن محسوب می شود. چوب راش دارای ساختار آوندی است به همین دلیل بسیار خوش تراش است و برش های آن یکنواخت و صاف هستند. قطر و ارتفاع درخت راش باعث شده الوارهای تهیه شده از این درخت یک تکه بوده و کیفیت بالایی برای استفاده در صنایع چوبی را داشته باشد. یکی از ویژگی های این چوب رنگ زیبا و چشم نواز آن است، بیرون درخت راش سفید رنگ و سفید مایل به صورتی است و درون درخت راش دارای چوبی به رنگ زرد روشن تا قهوه ای مایل به قرمز است. یکی دیگر از ویژگی های چوب درخت راش تارها و الیاف موازی و یکنواخت درون بافت چوب است که باعث شده چوب درخت راش دارای تراکم و بافتی نیمه سخت باشد. این چوب نیمه سخت و متراکم در برابر ضربه مقاوم است و رنگ پذیری خوبی دارد و بسیار خوش تراش و خوشکار است. بافت نیمه سخت آن باعث شده که چوب درخت راش در برابر حشرات چوب و قارچ ها و آفات چوب بسیار مقاوم باشد.

مزایای چوب راش

مقاومت بالا در برابر ضربه

خمش و انعطاف پذیری عالی

قابلیت برشکاری و پرداخت کاری بالا

دارای رنگ و نقوش زیبا

قیمت مناسب

ضد قارچ و آفات و حشرات چوب

معایب چوب راش

عدم ثبات ابعاد در این چوب

فاقد دوام در برابر رطوبت و دما و حرارت بالا

فاقد قابلیت استفاده در روی نمای ساختمان و محیط باز

دارای خاصیت انبساط و انقباض و مشکل استفاده از این چوب در هنرهای با دقت بالا

در زمان برشکاری ایجاد حساسیت های پوستی و تنفسی و چشمی

در کل چوب درخت راش به خاطر استحکام، مقاومت و داشتن رنگ و نقش زیبا و قابلیت بالا در پرداختکاری و برش در صنایع چوبی بسیار پرکاربرد است. چوب راش با ارزش با ساختار عالی و قیمت مناسب در صنایعی مثل مبلمان و کابینت و … بسیار پرکاربرد است، البته نوع وارداتی و اروپایی چوب راش پر طرفدارتر از نوع ایرانی آن است. با کیفیت ترین چوب راش وارداتی برای کشور های آذربایجان، گرجستان و آلمان می باشد. چوب های راش وارداتی به خاطر رطوبت و قطر زیاد دارای ضایعات کمتری در فرآیند تولید می باشند در نتیجه تقاضا چوب درخت راش در بازار چوب بیشتر از نوع ایرانی آن می باشد. رطوبت موجود در چوب راش وارداتی این چوب را انعطاف پذیرتر از چوب تهیه شده از راش ایرانی کرده است. البته اختلاف قیمت ارز در ایران باعث شده که چوب راش وارداتی افزایش چشمگیری در قیمت نسبت به برندهای ایرانی داشته باشد. شما برای کسب اطلاعات در مورد قیمت چوب راش وارداتی یا اروپایی می توانید با کارشناسان ما در دفتر قروش تماس حاصل فرمایید تا قیمت به روز چوب درخت راش را در اختیار شما عزیزان قرار دهند.

روش شناخت چوب راش

مهمترین روش در شناخت چوب تهیه شده از راش با کیفیت دقت در اشعه های چوبی آن است، اگر درخت راش در جهت مماس برش خورده و تولید شده باشد پره ها و اشعه های چوبی که عمود به حلقه های رویش درخت قرار دارند، به صورت دوکی دیده می شوند. روش دیگر شناخت چوب بدست آمده از راش در رنگ چوب است در چوب با کیفیت رنگ چوب راش زرد روشن یا کرم تا قهوهای مایل به قرمز است البته راش ایرانی رنگش تیره تر و زیباتر است.

چوب بدست آمده از درخت راش یکی از با کیفیترین چوب طبیعی در بازار چوب است این چوب مقاوم با بافتی نرم و خوش تراش و انعطاف پذیر و قیمت مناسب بسیار پرکاربرد است. عدم وجود گره و بافتی صاف و یکدست و یکنواخت یکی از ویژگی های مهم در درخت راش نسبت به درختان دیگر است، چون در چوب درخت راش ضایعات در فرآیند تولید در صنایعی مثل مبلمان و کابینت حداقل است.

قیمت چوب راش

شما عزیزان برای دریافت اطلاعات در مورد چوب درخت راش ایران یا وارداتی و قیمت به روز این چوب در بازار چوب می توانید با کارشناسان ما در دفتر فروش تماس حاصل فرمایید تا شما عزیزان را در انتخاب چوب درخت راش ایرانی یا وارداتی و چوب راش قیمت، مناسب راهنمایی کنند.